ZALETY PARKIETU

Wiele osób decydujących się na remont bądź też wykończenie mieszkania wacha się pomiędzy parkietem a panelami. Zaletą paneli jest cena i łatwość montażu bez potrzeby cyklinowania, ale czy jest to dobre rozwiązanie? Parkiet ma o wiele większą trwałość. Wymaga większych początkowych nakładów finansowych, ale za to będzie służył i pięknie wyglądał latami. Niezaprzeczalnym atutem jest też możliwość ponownego cyklinowania i lakierowania, a więc kompletnego odnowienia parkietu. Na pewno parkiet opłaca się kłaść w pomieszczeniach które zamierzamy użytkować przez dłuższy czas.

Wysoki standard mieszkania wręcz wymaga ułożenia parkietu. Poza walorami estetycznymi ma inne pożądane właściwości. Izoluje termicznie i akustycznie oraz reguluje wilgotność w pomieszczeniach. Ogromny wybór gatunków drewna i rodzajów parkietu pozwala na dobranie odpowiedniej podłogi do każdego pomieszczenia.

STARY PARKIET JAK NOWY

 

Podstawową zaletą parkietu jest możliwość jego cyklinowania i lakierowania, a więc kompleksowego odnowienia. Prace renowacyjne wykonane prawidłowo przez ekipę parkieciarzy i cykliniarzy pozwala na nowo cieszyć się jego wspaniałym wyglądem. Praktycznie nie ma granicy wieku parkietu bądź desek który nie pozwala na ich cyklinowanie, szpachlowanie, polerowanie i lakierowanie. Oczywiście są gatunki drewna, których przywrócenie do należytego stanu wymaga więcej uwagi lub też bardziej zaawansowanych prac, np. wymiany poszczególnych klepek. Dlatego w razie wątpliwości warto skonsultować się z doświadczonym parkieciarzem który określi efekt jaki da się uzyskać przy danym nakładzie finansowym. Zaznaczyć jednak trzeba że większość parkietów nie sprawia kłopotów przy renowacji – w końcu stworzone zostały z myślą o jak najdłuższym okresie eksploatacji.

RODZAJE I WZORY PARKIETU

Zanim zdecydujemy się na rodzaj parkietu trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Jednym z najważniejszych jest rodzaj pomieszczenia, w którym chcemy położyć podłogę. Ma to decydujący wpływ na dalszy wybór drewna i wzoru, który zostanie ułożony.

Jeśli pomieszczenie jest duże i jasne, możemy zdecydować sie na ciemne gatunki drewna, które dodadzą wnętrzu ciepła. Natomiast jeżeli mamy ułożyć parkiet w małym i ciemnym pomieszczeniu, dużo lepszy będzie wybór jasnego drewna, które optycznie powiększy pomieszczenie. Ostatnio w Warszawie oraz Białymstoku bardzo popularne są podłogi z ciemnych gatunków drewna, np. orzech amerykański, czereśnia amerykańska, jatoba oraz akacja. Rodzimym odpowiednikiem jest wędzony dąb. Kolor można też uzyskać poprzez „parzenie” niektórych gatunków drewna, co daje nam jeszcze większą gamę kolorystyczną w obrębie dostępnych już gatunków.

Teraz przyszedł czas na wybór wzoru ułożenia parkietu. Podstawowy i najbardziej plastyczny wzór to cegiełka nieregularna. Klepki ułożone równolegle do dłuższej ściany optycznie wydłużą wnętrze. Analogicznie, klepki ułożone w poprzek pomieszczenia optycznie je skrócą i poszerzą. Natomiast położone pod katem 45 stopni nie zmienią proporcji wnętrza. Jest to aktualnie najpopularniejszy wzór układany przez naszych parkieciarzy w Białymstoku i Warszawie. Możemy też zdecydować się jodełkę, kwadraty, pasy krakowskie, wir lub drabinkę. Należy przy tym pamiętać o kierunku padania światła i kierunku włókien w drewnie. Dlatego najlepiej swój wybór skonsultować z parkieciarzem.

Drewno to materiał naturalny. Dlatego też nasza podłoga może różnić się kolorem od próbek widzianych w sklepie. Wpływ na to mogą też mieć warunki panujące w danym pomieszczeniu. Poza tym podłoga w mieszkaniu wystawiona jest na światło dzienne, co w niektórych wypadkach powoduje ciemnienie lub szarzenie drewna. Różny odcień mogą nadawać też lakiery, bejce i woski. Wykwalifikowany parkieciarz określi jaki efekt uzyskamy stosując dane środki. Ważne jest też zachowanie ostrożności i szeroka wiedza na temat drewna – pył powstający przy szlifowaniu niektórych gatunków drzewa może wywoływać alergie, lub powodować inne konsekwencje zdrowotne.

Niektóre gatunki drewna można bezproblemowo stosować nawet w łazience. Teak, Merbau, Lapacho doskonale się tam sprawdzą ze względu na bardzo wysoką doporność na wilgoć. Z tych gatunków drewna wykonuje się również tarasy, podesty wokół basenów oraz inne konstrukcje zewnętrzne.

Alternatywnym rodzajem parkietu są parkiety gotowe(lakierowane). Zwykle jest to dwu lub trzywarstwowy parkiet naturalny klejony z różnych gatunków drewna. Wierzchnia, widoczna warstwa wykonana jest zwykle z droższych gatunków drewna, natomiast niższe z tańszych gatunków drewna iglastego. Wierzchnia warstwa wykańczana jest kilkoma warstwami lakieru utwardzalnego promieniami UV.

Parkiety warstwowe są próbą połączenia funkcjonalności paneli z prestiżem drewna naturalnego. Łatwe w układaniu i nie wymagające początkowego cyklinowania i lakierowania, stanowią ciekawą alternatywę w stosunku do parkietu litego. Zdają też egzamin przy ogrzewaniu podłogowym. Podłoga warstwowa jako materiał jednak kosztuje więcej, gdyż po jej ułożeniu nie wymaga szlifowania, cyklinowania i lakierowania. Głównymi wadami jest mniejsza warstwa ścierna parkietu, przez co można go cyklinować zdecydowanie mniej razy. Lakier, choć trwały, jest dość podatny na uszkodzenia ze względu na to, iż lakierowane są pojedyncze klepki, a nie całość podłogi. Wreszcze bardzo często są widoczne różnice w poziomach poszczególnych klepek, ponieważ nie są zwykle one wstępnie cyklinowane. Pomimo powyższych wad szybkość i łatwość montażu często kusi potencjalnych klientów(w Białymstoku i Warszawie zauważamy sporą sprzedaż tego typu produktów, z których też sporo montujemy).

UKŁADANIE PARKIETU PRZED CYKLINOWANIEM

Montaż parkietu to złożony proces, wymagający wiele uwagi od ekipy parkieciarskiej. Podstawowym pomiarem powinien być sprawdzenie wilgotności posadzki aparatem CM. Zbyt wilgotna posadzka jest częstym powodem późniejszego wypaczenia parkietu

Zakupiona, zapakowana podłoga musi przejść przed montażem okres aklimatyzacji w pomieszczeniu przeznaczenia. W tym czasie przejmuje stopień wilgotności i temperaturę otoczenia. Ograniczy to jej pracę już po ułożeniu. Długość aklimatyzacji zależy od budowy podłogi oraz pory roku.

Ważnym etapem jest gruntowanie, czyli zabezpieczenie podłoża specjalistycznym preparatem gruntującym. Grunt pozwoli na mocne wiązanie się kleju z posadzką. Należy go dobrać odpowiednio do stosowanego kleju jak i do rodzaju podłoża.

Następnie przechodzimy do ułożenia parkietu, z zachowaniem odpowiednich dla danego pomieszczenie dylatacji. Pozwalają one na pracę drewna, nieprawidłowe dylatacje są najczęstszą wadą „domowego” ułożenia parkietu. Bardzo często często prowadzi to takiego oszczędnego inwestora do jeszcze większych kosztów. Etap klejenia oraz układania elementów drewnianych jest kluczowym momentem w całym procesie. Należy tutaj precyzyjnie posługiwać się klejem i układać drewno, zgodnie z wykonanym wcześniej projektem. Kiedy posadzka zostanie ułożona, powinniśmy ją tak zostawić na minimum 2 tygodnie, by dostosowała się do warunków panujących w pomieszczeniu. Wtedy można przejść do następnego etapu jakim jest cyklinowanie parkietu.

Montaż deski tarasowej wymaga innych tolerancji niż montaż deski zwyklej i parkietu. Wilgotność drewna w desce tarasowej zawiera się zwykle w przedziale 25 do 30% i w takim stanie może być montowana na zewnątrz. W przypadku montowania wewnątrz obiektów drewno trzeba wysuszyć do poziomu około 9%.

Montaż deski musi być wykonany na stabilnym i wyrównanym podłożu. W przypadku montażu na gruncie należy go odpowiednio przygotować i zabezpieczyć przed chwastami oraz możliwością poplamienia przez garbniki zawarte w drewnie. Legary powinny mieć ciężar właściwy podobny jak w przypadku używanego materiału. Odstęp między deskami powinien mieścić się w przedziale 5-10mm, ze względu na naturalne pęcznienie i rozsychanie się drewna przy zmiennych warunkach pogodowych. Do mocowania desek używamy śrub ze stali nierdzewnej lub mosiądzu, wykonując mocowanie w odległości 5-7 cm od brzegu deski by uniknąć wyginania jej końców. Deski przed położeniem powinny być składowane w sposób uniemożliwiający ich odkształcanie.

CYKLINOWANIE

 

Po odczekaniu wymaganego czasu od położenia podłogi należy ją wycyklinować, sprawdzając uprzednio czy klej zawiązał zgodnie z zaleceniami producenta. Cyklinujemy też podłogi stare, w celu odnowienia ich powierzchni. Na tym etapie potrzebne są specjalistyczne maszyny i papiery ścierne o różnym stopniu granulacji. Zwykle zaczyna się od nałożenia na cykliniarkę papierów o granulacji 36, w przypadku starych desek krytych farbą często stosuje się też granulację 24. Kończymy granulacją 120 oraz siatkami ściernymi. Szlifowanie cykliniarką sprawi, że nasza podłoga będzie idealnie równa i gładka. Dopiero wtedy może zostać poddana wykończeniu. Jeśli pomiędzy płytkami pozostały jakieś ubytki należy je wypełnić – metodą szpachlowania, używając specjalistycznej masy szpachlowej. Substancja mieszając się z pyłem pozostałym po szlifowaniu nabiera koloru identycznego z zastosowanymi elementami drewnianymi. Pozostałości należy ponownie wyszlifować. Miejsca gdzie nie doszła cykliniarka wyrównujemy szliferkami kątowymi oraz cyklinami. Ważnym etapem jest polerka, zacierająca różnice pomiędzy rotacyjnymi maszynami do brzegów a taśmowymi cykliniarkami pracującymi na środku pomieszczenia. Używana jest także do przecierania lakieru pomieczy jego poszczególnymi warstwami oraz rozprowadzania wosków.

Sposoby przejazdów cykliniarką są bardzo ważne dla końcowego efektu. Profesjonalny cykliniarz wie że do uzyskania równej powierzchni nie wystarczą przejazdy „na wprost” wzdłuż słoja drewna. Sposób pierwszego i kolejnych przejazdów wynika z wnioskowanego kierunku przejazdu ostatecznego najniższą granulacją papieru. Wszelkie ewentualne błędy wychodzą dopiero po polakierowaniu cyklinowanej powierzchni.

Wygląd podłogi w znaczenej mierze będzie zależał od końcowego szlifu, szczególnie w przypadku ułożenia jej w tzw. „jodełkę”. Wykonując ostatni szlif pod kątem do wszystkich klepek uzyskujemy neutralny obraz powierzchni. Stosując natomiast przejazd wzdłóż jednego rzędu, a w poprzek drugiego, uzyskamy widoczne pasy drewna ciemniejszego i jaśniejszego. Powyższy efekt możemy w znacznym stopniu zneutralizować polerką lub maszynami typu Lagler trio.

Podczas samodzielnego cyklinowania podłogi radzimy przestrzegać kilku następujących zasad. Regularnie kontrolujmy stan cykliniarki i jej czystoć, w szczególności wałka głównego oraz kółek. Brudne kółka są częstym powodem uszkodzenia cyklinowanej powierzchni. Kontrolujmy równierz stan aktualnie używanych materiałów ściernych, nie dopuszczając do nadmiernego ich zużycia. Utrzymujmy czystość cyklinowanej podłogi, szlifierki o pasie bezkońcowym mają tendencję do wciągania zanieczyszczeń pomiędzy wałek główny a napinający, co może spowodować uszkodzenia wałków i w rezultacie dość poważne koszty. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących odgłosów lub wibracji od razu wyłączmy cykliniarkę – proste uszkodzenie taśmy szlifierskiej może w przypadku kontynuowania pracy na niej spowodować poważniejsze uszkodzenia maszyny(w szczególności wałków prowadzących papier)

Cyklinować można(a nawet trzeba) oczywiście też stare parkiety. Pewne gatunki drewna (np. dąb) niestety potrafią dość głęboko wchłonąć wilgoć i brud, odbarwiając się. Dlatego ważne jest zabezpieczanie ich odpowiednimi środkami. Inne z kolei po cyklinowaniu wychodzą nadzwyczaj dobrze, nie różniąc się od podłogi nowej, czego sobie i Państwu życzymy oczywiście.

LAKIERY

Trwałość naszego parkietu zależy w dużej mierze od rodzaju jego zabezpieczenia. Najpopularniejszą formą jest pokrycie lakierem, które można wykonać w ramach prac parkieciarskich lub też kupić podłogę wykończoną fabrycznie.

Pamiętajmy o tym, że sposób wykończenia powierzchni może podkreślić strukturę i charakter wybranego gatunku drewna lub też te cechy stonować. Materiał jakim jest drewno sprawia, że niemożliwe jest uzyskanie identycznego efektu jak na oglądanych wcześniej próbkach. Dzięki temu każda podłoga ma niepowtarzalny charakter.

Lakierowanie jest najszerzej stosowanym sposobem ochrony. Najpierw(ale nie zawsze) stosujemy lakier podkładowy, który pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów wizualnych takich jak intensywniejsza struktura drewna, ciemniejszy lub jaśniejszy odcień. Na suchą i wypolerowaną warstwę lakieru podkładowego nakładamy dwie lub trzy warstwy lakieru nawierzchniowego, stosując międzywarstwowe matowanie. Lakiery, jako popularny sposób zabezpieczania podłogi dzielą się na wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe. Aktualnie w Warszawie i Białymstoku najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym przez cykliniarzy są niskotoksyczne lakiery wodne. Dla uzyskania oczekiwanego efektu podłogę można przed lakierowaniem barwić na dowolny kolor.

Decydując się na rodzaj lakieru warto skonsultować się z parkieciarzem. Lakiery mogą reagować z wcześniej pomalowanymi ścianami i sufitami, nadając im żółtą barwę. Różne rodzaje lakierów pozwalają na uzyskanie innych efektów i większej bądź mniejszej trwałości powierzchni. Niebagatelne znaczenie ma też ich toksyczność – aktualnie lakiery na bazie wody wypierają rozpuszczalnikowe starego typu. Przy wykonywaniu prac w miejscach użyteczności publicznej lub też zamieszkałych zdecydowanie odradza się stosowanie lakierów na bazie rozpuszczalników chemicznych. Dużą zaletą lakierów akrylowych jest też to że w minimalnym stopniu zmieniają one barwę drewna, zachowując jego naturalną barwę. Ze względu na nietoksyczność są też preferowane przez większość parkieciarzy.

OLEJE I WOSKI

Olejowanie lub oleje z woskiem są alternatywną formą ochrony parkietu w stosunku do lakieru. W zależności od producenta nanosimy od jednej do trzech warstw. Obecnie na rynku dostępne są oleje bezbarwne jak i barwiące w kilku intensywnych kolorach dzięki czemu możemy zmienić naturalny kolor parkietu.

Olejowanie drewna, zwykle głównie egzotycznego nie stanowi większego problemu. W przypadku parkietu egzotycznego, np kempas, jatoba przy olejowaniu pamiętać należy, że olej może trudniej wnikać w drewno z powodu obecności naturalnych olejów w drewnie, stąd czas jego schnięcia po olejowaniu nieco się wydłuży. Dla bardzo tłustego drewna egzotycznego polerowanie powierzchni należy zrobić po jednym dniu schnięcia, ponieważ na takim drewnie olej może jeszcze wychodzić z fug w drewnie. W przypadku miękkiego drewna takiego jak: sosna, świerk lub jodła, należy brać pod uwagę możliwość wypłynięcia niewielkiej ilości żywicy, co może opóźnić schnięcie oleju.

Zalety olejowania to naturalny i żywy wygląd drewna z wyraźną strukturą, zdecydowanie mniej widoczne uszkodzenia, możliwość odświeżania parkietu przez okresową konserwacje, możliwość miejscowych napraw. Wadami jest wymagana częstsza pielęgnacja i konserwacja, niektórzy za wadę mogą uznać też dużo ciemniejszy kolor drewna w porównaniu do lakieru. Niektóre gatunki drewna takie jak tek czy merbau, są bardzo zwarte, wymagają więc zastosowania specjalnych olejów i wosków. Standardowo należy nanieść dwie powłoki tego wosku polerując lub zbierając nadmiar między powłokami , oczywiście pamiętając o 12 godzinnych odstępach między powłokami wosku. Ewentualne miejscowe naprawy uszkodzeń proponujemy skonsultować z wykwalifikowanym parkieciarzem.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Parkiet może być stosowany w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym, wymaga jednak określonych gatunków drewna np. dąb, jesion, jatoba, merbau, doussie. Gatunek drewna musi mało reagować na zmiany temperatury i wilgotności.

Najlepszym rozwiązaniem na parkiet pod ogrzewanie podłogowe jest jednak tak zwany parkiet dwuwarstwowy. Jest on o wiele cieńszy i straty ciepła są wtedy zminimalizowane.

Podłogi można ułożyć w sposób pływający, lub z zastosowaniem klejów elastycznych dobrze reagujących na zmiany temperatury.

Tuż po położeniu posadzki należy stopniowo przyzwyczajać parkiet do podwyższonej
temperatury, ogrzewając go etapami aż do temperatury maksymalnej.

Użytkowanie takiej podłogi wymaga wyczucia. Należy pamiętać, by ogrzewanie podłogowe włączać stopniowo, unikać gwałtownych skoków temperatury. Taka podłoga jest bardziej wrażliwa na wpływ ilgoci a w sezonie grzewczym mogą pojawiać się szczeliny, które latem zanikają. I przede wszystkim należy pamiętać, iż ze względu na opór cieplny jakie stawia drewno, temperatura którą chcemy otrzymać aby ocieplić omieszczenie jest wyższa niż w przypadku montażu posadzki ceramicznej czy kamiennej.

UŻYTKOWANIE PARKIETU, CZYLI PORADY CYKLINIARZA

Drewniana podłoga tworzy klimat i jest prawdziwą ozdobą domu. Jednak żeby zawsze tak było należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Pomimo wysokiej trwałości nowoczesnych lakierów, jak wszystko mają one kres swojej wytrzymałości. Meble powinniśmy podkleić podkładkami filcowymi. Kółka krzeseł obrotowych powinny zostać zmienione na gumowe lub należy stosować podkładki pod krzesła. Wszelkie zanieczyszczenia, a szczególnie piach powinny niezwłocznie być usuwane. Aby nie powstawały duże szczeliny w pomieszczeniach powinna panować względnie stabilna wilgotność. Szczególnie podatne są na to mało stabilne drewna, np buk .W tym celu należy nawilżać pomieszczenia, głównie zimą, gdyż wilgotność w tym czasie ulega dużym spadkom. Prostym, domowym sposobem jest rozwieszanie mokrego prania.

Na rynku są również dostępne środki pielęgnacji do parkietów. Praktycznie każdy producent oferujący chemię, może nam też zaproponować środek pozwalający na zabezpieczenie narażonej na uszkodzenia powierzchni. Bez problemu dostaniemy taki środek w każdym wyspecjalizowanym sklepie parkieciarskim w Warszawie czy Białymstoku. Sprawdźmy tylko czy środek „odnawiający” lakier nie zawiera materiałów sciernych – zbyt częste używanie takiego środka powoduje znaczne obniżenie się wytrzymałości lakieru. Warto też podczas końcowych prac parkieciarskich, a więc cyklinowania i lakierowania spytać się o możliwości zabezpieczenia i/lub odnowienia parkietu. Należy pamiętać, by dany produkt dopasować też do użytej chemii. Porady parkieciarza na pewno pozwolą ograniczyć uszkodzenia parkietu, a więc znacząco wysłużyć okres jego użytkowania pomiędzy kolejnymi cyklinowaniami.

PARKIETY EGZOTYCZNE

Parkiety z drewna egzotycznego to niespotykana u nas, bogata kolorystyka, odporność i wymiary. Wszystkie te cechy są bardzo atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów. W odpowiedzi na duże zainteresowanie, dostawcy podłóg chętnie rozszerzają ofertę o podłogi i elementy z różnych rodzajów importowanego drzewa. Spotkać można już nie tylko Doussie, Iroko, Merbau, czy Teak ale także Lapacho, Badi, Kempas, Massarandube, Guatambu i Tauari. Według ostatnich szacunków około 15% wszystkich ułożonych w ubiegłym roku w Polsce posadzek drewnianych została wykonana z drewna pochodzącego z Afryki, Azji lub Ameryki Płd. W związku z tym powiększa się także grupa parkieciarzy, którzy w czasie pracy zetknęli się z parkietem z drewna egzotycznego.

Drewno egzotyczne wymaga często zupełnie innej chemii i obróbki niż nasze gatunki rodzime. Nie wszyscy byli więc odpowiednio przygotowani do pracy z nowym materiałem i początkowe trudności wykonawców spowodowały powstanie opinii o niestabilności, kłopotach z obróbką, klejeniem, lakierowaniem czy olejowaniem drewna egzotycznego. Na szczęście z tego co zauważyliśmy poprawa jakości sprzętu i wyszkolenia w Białymstoku i Warszawie zdecydowanie podniosłą jakość wykonania podłóg większości ekip cykliniarskich.

Drewno jako naturalny materiał o właściwościach higroskopijnych w zależności od warunków zewnętrznych i własnej wilgotności wchłania wilgoć zawartą w powietrzu lub oddaje cześć wilgoci do powietrza. W czasie zmian wilgotności drewno zmienia swoje wymiary liniowe – zwiększając wilgotność pęczniej, natomiast wysychając kurczy się. Rozmiary pęcznienia lub skurczu zależne są między innymi od zakresu zmiany wilgotności drewna oraz od jego właściwości charakterystycznych dla danego gatunku. Większość oferowanych w Polsce gatunków drewna egzotycznego jest stabilniejsza od krajowego drewna jesionowego czy bukowego a nawet dębowego. Doussie, lapacho, teak, merbau czy iroko charakteryzują się znacznie mniejszym współczynnikiem skurczu od naszych najpopularniejszych gatunków. Jednak przed wyborem i zakupem drewna proponujemy konsultację z parkieciarzem, by uniknąć błędów w jego późniejszej eksploatacji.

Wśród gatunków drewna egzotycznego stosowanych do produkcji parkietu znajdują się takie, których pod względem gęstości i ilości zawartych w nich barwników oraz oleistych substancji nie można porównywać z żadnym krajowym drewnem. Zupełnie inne standardy muszą być więc zastosowanych do ich montażu materiałów. W przypadku zastosowania lakierów do pokrycia, jeżeli chodzi o niektóre gatunki drewna egzotycznego zalecane jest też wykonywanie tzw. prób, podczas których lakierem i podkładem pokrywane są małe powierzchnie. Pozwala to często uniknąć błędów na bardziej kapryśnych, często tłustych gatunkach.

CYKLINOWANIE PARKIETU W WARSZAWIE I BIAŁYMSTOKU

Profesjonalne usługi parkieciarskie:

* układanie i cyklinowanie bezpyłowe podłóg – parkietu, mozaiki, desek, lamparkietu, deski barlineckiej
* cyklinowanie bezpyłowe podłóg używanych profesjonalnymi maszynami marki Lagler
* szlifowanie, cyklinowanie i lakierowanie innych powierzchni drewnianych
* szpachlowanie ubytków w parkiecie
* montaż listew i cokołów przypodłogowych
* lakierowanie, olejowanie, bejcowanie, woskowanie

* polerowanie
* cyklinowanie i renowacja schodów
* przekładanie podłóg
* badanie wilgotności parkietu i podłoża
* profesjonalne porady dotyczące chemii do parkietów i cyklinowania

Usługi świadczymy głównie na terenie województwa mazowieckiego oraz podlaskiego(Białystok, Warszawa) oraz miast okolicznych.

Możliwość wyceny na miejscu w domu klienta (Białystok, Warszawa oraz okolice).
Gwarantujemy miłą i bezproblemową współpracę
Tel 511 320 705

w skład naszych podstawowych usług wchodzą:

Układanie parkietów

Cyklinowanie (Białystok) Renowacja parkietów i podłóg z drewna.

Każda z naszych usług objęta jest również darmowym, fachowym doradztwem z zakresu konserwacji parkietów oraz pielęgnacji podłóg drewnianych.

Wiemy, że każdy klient zasługuje na indywidualne traktowanie, dlatego do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym profesjonalizmem, oferując usługi dopasowane odpowiednio do Państwa potrzeb.
Podczas rozmowy z klientem, jesteśmy w stanie określić Państwa wymagania i wyszukać rozwiązania, które Państwa usatysfakcjonują.

oferta naszej firmy obejmuje takie prace, jak:

  • układanie nowych podłóg oraz ich bezpyłowe cyklinowanie podłogi (Białystok) - deska, parkiet, lamparkiet, deska barlinecka, mozaika
  • bezpyłowe cyklinowanie podłóg używanych przy wykorzystaniu maszyn firmy Lagler
  • montaż cokołów przypodłogowych oraz listew
  • wypełnianie ubytków w parkietach
  • lakierowanie, bejcowanie, olejowanie, szlifowanie, polerowanie
  • woskowanie parkietów oraz pozostałych powierzchni drewnianych
  • renowacja schodów wraz z cyklinowaniem
  • określanie poziomu wilgotności podłoża
  • przekładanie parkietów
  • kompleksowe doradztwo z zakresu środków pielęgnujących parkiety oraz cyklinowania.

Uwaga! Podejmujemy się również innych, bardziej nietypowych prac z zakresu renowacji powierzchni drewnianych, czy parkietów. W skład naszej ekipy wchodzą doświadczeni rzemieślnicy, parkieciarze oraz cykliniarze.

Bogactwo naszej oferty sprawia, że możemy zarówno dokonać montażu nowych desek podłogowych, jak i cyklinować oraz zabezpieczać przed uszkodzeniami podłogi będące już w użytku.

Oferując Państwu cyklinowanie parkietu (Białystok), nie możemy sobie pozwolić na to, aby nie być na bieżąco z nowinkami w naszej branży.

Z tej przyczyny, nieustannie poszerzamy swoje horyzonty myślowe, uczestnicząc w szkoleniach, których głównymi organizatorami są najlepsze firmy produkujące podłogi drewniane.

W swojej codziennej pracy korzystamy z drewna krajowego, jak również egzotycznego, a do obróbki stosujemy nowoczesny sprzęt szlifujący i cyklinujący oraz doskonałą chemię budowlaną.

Nie zapominamy również o ekologii.

Do wykończenia oraz ścierania wykorzystujemy głównie materiały ekologiczne takich firm, jak np.: Pallmann, Bona, Deva, Slc KeraKoll, Sia, Hartzlack, Norton, Berger Seidle.

Dzięki długoletniemu doświadczeniu możemy doradzić klientowi rozwiązania z wykorzystaniem materiałów na każdą kieszeń. Istnieje możliwość wynegocjowania atrakcyjnych rabatów na określony asortyment.

Działalność naszej firmy odbywa się na terenie województwa mazowieckiego (Białystok i jej okolice).

Część z naszych przedsięwzięć można obejrzeć tu: Cyklinowanie Białystok.

zachęcamy wszystkich z państwa do skorzystania z naszego doradztwa w zakresie:

  • układania parkietów
  • cyklinowanie podłóg (Białystok)
  • lakierowania, bejcowania, olejowania oraz woskowania
  • restaurowania schodów i ich cyklinowania
  • doboru środków do ochrony parkietów
  • maszyn do cyklinowania (używamy cykliniarek wiodących producentów, takich jak: Lagler, Taski i Festool)
  • konserwacji wymagających powierzchni drewnianych.