Skurcz drewna jest zjawiskiem anizotropowym(zmiany rozmiaru są zależne od kierunku badania). Patrząc przez przekrój drewna, badając jego szerokość, znajduje się w nim znacznie więcej ścian komórkowych, niż w długości. Z tego powodu, sumując skok rozmiarów komórek podczas schnięcia lub nabierania wilgoci, klepka parkietowa będzie „pęczniała” głównie wszerz, w kierunkach cięcie stycznego odpowiednio 10% i promienowego 5%. Na długości występuje najmniejszy skurcz – około 0,1%. Powyższe zmiany rozmiarów odnoszą się do pełnego nasycenia komórek drewna, oraz pełnego pozbawienia wilgoci.

Jeśli więc weźmiemy deskę o długości jednego metra, i szerokości 10 centymetrów, o pełnym nasyceniu wilgocią, zmiany jej długości po pełnym wyschnięciu to jedynie 1 mm. Natomiast zmiana szerokości, w zależności od kierunku cięcia, to 5 mm lub 10 mm ( promieniowy i styczny kierunek cięcia).

Powyższy przykład pokazuje co dzieje się z drewnem podczas zmian wilgotności otoczenia. Jednak różne gatunki drewna różnie reagują na zmiany wilgotności, szczeliny mogą pojawić się prawie natychmiast, lub z pewnym opóźnieniem czasowym. Każda zmiana wilgotności o 1% powoduje dla danych gatunków drewna zmianę wielkości o:

Drewno liściaste:

Brzoza, promieniowy 0,41%, styczny 0,29%, czas reakcji: średni

Buk promieniowy 0,41%, styczny 0,20%, czas reakcji: krótki

Dąb promieniowy 0,36%, styczny 0,16%, czas reakcji: długi

Grusza promieniowy 0,33%, styczny 0,16%, czas reakcji: długi

Jesion promieniowy 0,38%, styczny 0,21%, czas reakcji: długi

Orzech promieniowy 0,29%, styczny 0,18%, czas reakcji: długi

Wiąz promieniowy 0,23%, styczny 0,20%, czas reakcji: długi

Wiśnia promieniowy 0,28%, styczny 0,23%, czas reakcji: średni

Drewno iglaste:

Daglezja promieniowy 0,27%, styczny 0,15%, czas reakcji: krótki

Modrzew promieniowy 0,30%, styczny 0,14%, czas reakcji: średni

Sosna promieniowy 0,36%, styczny 0,19%, czas reakcji: krótki

Świerk promieniowy 0,39%, styczny 0,19%, czas reakcji: krótki

Drewno egzotyczne:

Afzelia promieniowy 0,22%, styczny 0,11%, czas reakcji: długi

Ahorn promieniowy 0,26%, styczny 0,15%, czas reakcji: długi

Iroko promieniowy 0,28%, styczny 0,19%, czas reakcji: długi

Mahoń promieniowy 0,25%, styczny 0,20%, czas reakcji: długi

Mecruse promieniowy 0,34%, styczny 0,22%, czas reakcji: długi

Merbau promieniowy 0,26%, styczny 0,13%, czas reakcji: długi

Muhuhu promieniowy 0,40%, styczny 0,20%, czas reakcji: długi

Sucupira promieniowy 0,35%, styczny 0,23%, czas reakcji: długi

Teak promieniowy 0,26%, styczny 0,16%, czas reakcji: długi

Wenge promieniowy 0,34%, styczny 0,22%, czas reakcji: długi

Konsekwencją zmiany wilgotności drewna będzie więc powstawanie szczelin w parkiecie. W pomieszczeniu o temperaturze 20 stopni i wilgotności względnej 50% wilgotność parkietu po pewnym czasie wzrośnie do 11%. Okres, potrzebny na uzyskanie drewnu równowagi, nazywa się czasem wymiany wilgotnościowej. Poszczególne gatunki drewna oczywiście różnią się pod tym względem. Przykładowo drewno jesionowe lub dębowe bedzie potrzebowało około 40 dni, natomiast buk zaledwie 12. Parkiet bukowy będzie więc dużo szybciej reagować na zmiany wilgotności otoczenia. Zastosowanie drewna o długiej wymianie wilgotnościowej, czyli wybór stabilnego gatunku, w znaczym stopniu zabezpiecza więc nas przed szybkimi zmianami rozmiarów klepki, a przez to szczelinowania lub pęcznienia parkietu. Jak pokazują powyższe dane, oprócz krajowego jesionu i dębu, znaczną stabilnością wykazuje się dużo gatunków egzotycznych. Gatunkami mało stabilnymi są: buk, olcha, klon, sosna, świerk, oraz znaczna część drzew owocowych.

Wiemy, że wpływ na wymiar ma nie tylko rozmiar skurczu lub pęcznienia drewna, lecz również to, jak szybko te zmiany następują.  A zależne jest to nie tylko od rodzaju drewna, ale też sposobu cięcia. Przykładowo posadzka z kostki brukowej, cięta poprzecznie, odsłania pory i komórki przewodzące w drewnie w przekroju poprzecznym ułatwiając szybkie nasiąkanie wodą. Kostka brukowa będzie też adekwatnie szybciej tą wilgoć oddawać. A więc sposób cięcia kostki brukowej również powoduje więc jej intensywną pracę.

Jedną z konsekwencji skurczu drewna jest zmiana jego kształtu, tzn deformacja, a więc nierównomierne zmniejszanie lub zwiększanie wymiarów. Powód tego omówiliśmy na początku, i jest związany z anizotropowymi zmianami wielkości drewna. W przetwórstwie tartacznym, drewno znajduje się najczęściej w stanie pełnego nasycenia. Otrzymana w ten sposób tarcica, schnąc, wykazuje różny stopień skurczu oraz deformacji. Deski podłogowe, wyrzynane z niedosuszonego drewna, w warunkach domowych wykazują tendencję do krzywienia się w jedną stronę. Wniosek? Do wyrobu desek powinno zostać użyte drewno o wilgotności zawierającej się w normach dla drewna na deski podłogowe. Ciekawy jest też sposób zmiany rozmiarów uciętych elementów. Deska nabierająca wilgotności, rozmiar będzie początkowo zwiększać na początku i na końcu, w miejscach o odsłoniętych porach. Wykonując cyklinowanie starych parkietów, często zauważamy też tendencję do wpijania brudu na jego końcach – wraz z wilgocią często zmienia on tam barwę.

Na deformację elementów również ma wpływ stosunek jego grubości do szerokości. Im deska jest szersza i cieńsza, tym bardziej będzie się odkształcać. Tak więc bardzo szeroka deska, mimo że wygląda bardzo ładnie, może sprawić problemy przy nieumiejętnym użytkowaniu.

Nawet wysuszone odpowiednio drewno, zmienia swoją objętość. W przypadku zamontowania drewna o zawierającej się w normach wilgotności w mieszkaniu, gdzie zalega wilgoć, lub po zalaniu takiej deski, będzie ona zwiększała swój wymiar. W ekstremalnych przypadkach może to powodować wyrwanie podłogi wraz z posadzką. Jak wcześniej wspomnieliśmy, konsekwencją wzrostu wilgotności parkietu będzie zwiększenie jego wymiarów. Marginesem bezpieczeństwa, jest pozostawienie dylatacji, a więc 10-15 mm odstępow parkietu od ściany. W razie wzrostu wilgotnosci wzrost rozmiaru znajduje właśnie tam swoje ujście. Wiele starych parkietów w miejsce dylatacji ma powsadzane kliny, w teorii stabilizujące parkiet. Niestety przy wzroście naprężenia kliny często wbijane są w ściany, a podłoga wyrywana z klejem lub posadzką. Parkieciarz, układając podłogę, musi więc zrobić to w sposób, umożliwiający pracę drewna przy zmianach wilgotnościowych. Dylatacje i korek w odpowiednich miejscach zapewnia więc bezpieczeństwo naszej podłodze.

w skład naszych podstawowych usług wchodzą:

Układanie parkietów

Cyklinowanie (Białystok) Renowacja parkietów i podłóg z drewna.

Każda z naszych usług objęta jest również darmowym, fachowym doradztwem z zakresu konserwacji parkietów oraz pielęgnacji podłóg drewnianych.

Wiemy, że każdy klient zasługuje na indywidualne traktowanie, dlatego do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym profesjonalizmem, oferując usługi dopasowane odpowiednio do Państwa potrzeb.
Podczas rozmowy z klientem, jesteśmy w stanie określić Państwa wymagania i wyszukać rozwiązania, które Państwa usatysfakcjonują.

oferta naszej firmy obejmuje takie prace, jak:

 • układanie nowych podłóg oraz ich bezpyłowe cyklinowanie podłogi (Białystok) - deska, parkiet, lamparkiet, deska barlinecka, mozaika
 • bezpyłowe cyklinowanie podłóg używanych przy wykorzystaniu maszyn firmy Lagler
 • montaż cokołów przypodłogowych oraz listew
 • wypełnianie ubytków w parkietach
 • lakierowanie, bejcowanie, olejowanie, szlifowanie, polerowanie
 • woskowanie parkietów oraz pozostałych powierzchni drewnianych
 • renowacja schodów wraz z cyklinowaniem
 • określanie poziomu wilgotności podłoża
 • przekładanie parkietów
 • kompleksowe doradztwo z zakresu środków pielęgnujących parkiety oraz cyklinowania.

Uwaga! Podejmujemy się również innych, bardziej nietypowych prac z zakresu renowacji powierzchni drewnianych, czy parkietów. W skład naszej ekipy wchodzą doświadczeni rzemieślnicy, parkieciarze oraz cykliniarze.

Bogactwo naszej oferty sprawia, że możemy zarówno dokonać montażu nowych desek podłogowych, jak i cyklinować oraz zabezpieczać przed uszkodzeniami podłogi będące już w użytku.

Oferując Państwu cyklinowanie parkietu (Białystok), nie możemy sobie pozwolić na to, aby nie być na bieżąco z nowinkami w naszej branży.

Z tej przyczyny, nieustannie poszerzamy swoje horyzonty myślowe, uczestnicząc w szkoleniach, których głównymi organizatorami są najlepsze firmy produkujące podłogi drewniane.

W swojej codziennej pracy korzystamy z drewna krajowego, jak również egzotycznego, a do obróbki stosujemy nowoczesny sprzęt szlifujący i cyklinujący oraz doskonałą chemię budowlaną.

Nie zapominamy również o ekologii.

Do wykończenia oraz ścierania wykorzystujemy głównie materiały ekologiczne takich firm, jak np.: Pallmann, Bona, Deva, Slc KeraKoll, Sia, Hartzlack, Norton, Berger Seidle.

Dzięki długoletniemu doświadczeniu możemy doradzić klientowi rozwiązania z wykorzystaniem materiałów na każdą kieszeń. Istnieje możliwość wynegocjowania atrakcyjnych rabatów na określony asortyment.

Działalność naszej firmy odbywa się na terenie województwa mazowieckiego (Białystok i jej okolice).

Część z naszych przedsięwzięć można obejrzeć tu: Cyklinowanie Białystok.

zachęcamy wszystkich z państwa do skorzystania z naszego doradztwa w zakresie:

 • układania parkietów
 • cyklinowanie podłóg (Białystok)
 • lakierowania, bejcowania, olejowania oraz woskowania
 • restaurowania schodów i ich cyklinowania
 • doboru środków do ochrony parkietów
 • maszyn do cyklinowania (używamy cykliniarek wiodących producentów, takich jak: Lagler, Taski i Festool)
 • konserwacji wymagających powierzchni drewnianych.