A może zabezpieczymy drewno naturalnie? Olejowanie i woski są alternatywną formą ochrony parkietu w stosunku do lakieru, coraz chętniej stosowaną także u nas. W dobie poszerzania świadomości ekologicznej wracają do łask wymagających klientów. Niezaprzeczalnie ma także na to wpływ co raz większa popularność parkietów egzotycznych. Obecnie na rynku dostępne są oleje bezbarwne jak i barwiące w kilku intensywnych kolorach. Dzięki temu możemy zmienić naturalny kolor parkietu, przyciemniając go lub barwiąc, korzystając z palety barw producenta.

Olejowanie i woskowanie parkietów nie jest wynalazkiem nowym. Woski były pierwszym ze stosowanych przez ludzkość sposobów zabezpieczania drewna. Niestety po wynalezieniu lakierów na bazie poliuretanu na kilkadziesiąt lat zostały u nas zapomniane przez ekipy wykonujące cyklinowanie. Dlaczego? Powodem była głownie kłopotliwa aplikacja, oraz kłopoty z konserwacją. Poza tym cyklinowanie pod olej trzeba wykonać bardzo dokładnie.

Oleje do podłóg dzielimy nietwardniejące, zrobione wyłącznie z naturalnych składników, oraz twardniejące zawierające również żywice sztuczne, bądź naturalne. Oleje twardniejące potrzebują rozpuszczalników, lecz zrezygnowano w nich z substancji trujących. Olejowoski stosujemy, jeżeli chcemy mieć dodatkowo na wierzchu antypoślizgową, antystatyczną warstwę lepiej chroniącą drewno przed brudem. Olejowoski tak jak oleje stosujemy na powierzchniach umiarkowanie oraz mocniej obciążonych. W ramach olejowosków można również dostać preparaty barwiące drewno po cyklinowaniu. Woski ochraniają drewno tworząc na powierzchni podłogi cienką błonę. Po nałożeniu można wosk polerować, gdyż sam olej pozostawia podłogę bez połysku. Wosk można również stosować jako środek pielęgnacyjny.

Olejowanie drewna, szczególnie egzotycznego nie stanowi większego problemu. W przypadku parkietu z drewna Kempas lub Jatoba przy olejowaniu pamiętać należy, że olej może trudniej wnikać w drewno z powodu obecności naturalnych olejów. Dla bardzo tłustego drewna egzotycznego polerowanie powierzchni należy zrobić po jednym dniu schnięcia, ponieważ na takim drewnie olej może jeszcze wychodzić z fug w drewnie. Ekipy wykonujące cyklinowanie czasem moczą drewno przed nałożeniem oleju, aby otworzyć jego pory i ułatwić równomierne wchłanianie oleju. Niezaprzeczalną zaletą systemów opartych na olejach i woskach jest możliwość impregnacji drewna przy jednoczesnym umożliwieniu mu oddychania i adaptacji. Powierzchnia jest odporna na działanie chemii i obciążenie mechaniczne oraz w naturalny sposób oddycha. Niestety łatwiej niż w przypadku lakierów ulega zabrudzeniom, pozostawia też matową podłogę, o wyglądzie zbliżonym do świeżo cyklinowanej. Warto więc obejrzeć w sklepie lub u znajomych podłogę olejowaną przed wykonaniem cyklinowania i impregnacji, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań  oraz ponownego cyklinowania podłogi.

Impregnacja olejami i woskami powinna odbywać się zgodnie z instrukcjami producenta. Cyklinowanie pod olej trzeba wykonać wyjątkowo starannie, gdyż zdecydowanie bardziej podkreśla on ewentualne rysy niż powłoka lakierowa. Na wycyklinowaną powierzchnię nakładamy olej, blachą, wałkiem lub też innym aplikatorem aż drewno przestanie chłonąć impregnat. Następnie przecieramy białym padem drewno, zbierając nadmiar oleju przed jego stwardnieniem.W razie konieczności czynność powtarzamy.

Zalety olejowania to naturalny i żywy wygląd drewna z wyraźną strukturą, zdecydowanie mniej widoczne uszkodzenia, możliwość odświeżania parkietu przez okresową konserwację, możliwość miejscowych napraw nie kończących się cyklinowaniem całego pomieszczenia. Wadami jest wymagana częstsza pielęgnacja i konserwacja, niektórzy za wadę mogą uznać też brak połysku drewna w porównaniu do lakieru. Niektóre gatunki, takie jak Teak czy Merbau, są bardzo zwarte, wymagają więc zastosowania specjalnych olejów i wosków. Standardowo należy nanieść dwie powłoki tego wosku polerując lub zbierając nadmiar między powłokami , oczywiście pamiętając o 12 godzinnych odstępach między nakładaniem wosku. Ewentualne miejscowe naprawy uszkodzeń proponujemy skonsultować z wykwalifikowanym parkieciarzem.

w skład naszych podstawowych usług wchodzą:

Układanie parkietów

Cyklinowanie (Białystok) Renowacja parkietów i podłóg z drewna.

Każda z naszych usług objęta jest również darmowym, fachowym doradztwem z zakresu konserwacji parkietów oraz pielęgnacji podłóg drewnianych.

Wiemy, że każdy klient zasługuje na indywidualne traktowanie, dlatego do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym profesjonalizmem, oferując usługi dopasowane odpowiednio do Państwa potrzeb.
Podczas rozmowy z klientem, jesteśmy w stanie określić Państwa wymagania i wyszukać rozwiązania, które Państwa usatysfakcjonują.

oferta naszej firmy obejmuje takie prace, jak:

 • układanie nowych podłóg oraz ich bezpyłowe cyklinowanie podłogi (Białystok) - deska, parkiet, lamparkiet, deska barlinecka, mozaika
 • bezpyłowe cyklinowanie podłóg używanych przy wykorzystaniu maszyn firmy Lagler
 • montaż cokołów przypodłogowych oraz listew
 • wypełnianie ubytków w parkietach
 • lakierowanie, bejcowanie, olejowanie, szlifowanie, polerowanie
 • woskowanie parkietów oraz pozostałych powierzchni drewnianych
 • renowacja schodów wraz z cyklinowaniem
 • określanie poziomu wilgotności podłoża
 • przekładanie parkietów
 • kompleksowe doradztwo z zakresu środków pielęgnujących parkiety oraz cyklinowania.

Uwaga! Podejmujemy się również innych, bardziej nietypowych prac z zakresu renowacji powierzchni drewnianych, czy parkietów. W skład naszej ekipy wchodzą doświadczeni rzemieślnicy, parkieciarze oraz cykliniarze.

Bogactwo naszej oferty sprawia, że możemy zarówno dokonać montażu nowych desek podłogowych, jak i cyklinować oraz zabezpieczać przed uszkodzeniami podłogi będące już w użytku.

Oferując Państwu cyklinowanie parkietu (Białystok), nie możemy sobie pozwolić na to, aby nie być na bieżąco z nowinkami w naszej branży.

Z tej przyczyny, nieustannie poszerzamy swoje horyzonty myślowe, uczestnicząc w szkoleniach, których głównymi organizatorami są najlepsze firmy produkujące podłogi drewniane.

W swojej codziennej pracy korzystamy z drewna krajowego, jak również egzotycznego, a do obróbki stosujemy nowoczesny sprzęt szlifujący i cyklinujący oraz doskonałą chemię budowlaną.

Nie zapominamy również o ekologii.

Do wykończenia oraz ścierania wykorzystujemy głównie materiały ekologiczne takich firm, jak np.: Pallmann, Bona, Deva, Slc KeraKoll, Sia, Hartzlack, Norton, Berger Seidle.

Dzięki długoletniemu doświadczeniu możemy doradzić klientowi rozwiązania z wykorzystaniem materiałów na każdą kieszeń. Istnieje możliwość wynegocjowania atrakcyjnych rabatów na określony asortyment.

Działalność naszej firmy odbywa się na terenie województwa mazowieckiego (Białystok i jej okolice).

Część z naszych przedsięwzięć można obejrzeć tu: Cyklinowanie Białystok.

zachęcamy wszystkich z państwa do skorzystania z naszego doradztwa w zakresie:

 • układania parkietów
 • cyklinowanie podłóg (Białystok)
 • lakierowania, bejcowania, olejowania oraz woskowania
 • restaurowania schodów i ich cyklinowania
 • doboru środków do ochrony parkietów
 • maszyn do cyklinowania (używamy cykliniarek wiodących producentów, takich jak: Lagler, Taski i Festool)
 • konserwacji wymagających powierzchni drewnianych.