Wzorując się na pracach stolarskich, wiele osób próbuje zmienić oryginalną barwę parkietu i drewna, upodobniając je do niegdyś trudno dostępnych gatunków egzotycznych. Oryginalne barwy drewna nadają wnętrzu charakter oraz ekskluzywny wygląd. Techniki barwienia parkietu po wygładzeniu zapożyczone są ze stolarstwa, gdzie zostały udoskonalone wcześniej. Barwienie odbywa się zwykle przez impregnację specjalnymi barwnikami – bejcami, rozpuszczanymi w wodzie lub też spirytusie. Nanoszenie odbywa się za pomocą wałków, pędzli lub blach parkieciarskich. Niestety w stolarce barwione były elementy zwykle o małych rozmiarach – przy pracach parkieciarskich zdecydowanie bardziej, ze względu na dużą powierzchnie widoczne są różnice w chłonności drewna. Z tego powodu niezwykle ciężko jest równomiernie zabarwić wcześniej wycyklinowaną powierzchnię parkietu korzystając z materiałów typowo stolarskich.

Aktualnie, ze względu na duże zainteresowanie zmianami barw, wiele firm produkuje gotowe systemy wolniej schnących materiałów przeznaczonych bezpośrednio do prac parkieciarskich. Zwykle są to bejce oparte na bazie olejów, delikatniej barwiące podłogę, a przez to umożliwiające zminimalizowanie przejść powstałych w czasie nakładania kolorantu. Zwykle też nadmiar bejcy usuwa się za pomocą polerki, normalnie wspomagającej wygładzanie podłogi, oraz specjalnych chłonnych padów. Popularne staje się również ługowanie, zasadowo wytrawiające miękisz drewna. Barwiony ług może pojaśnić lub przyciemnić podłogę, dając przy okazji efekt „starości”. Należy jednak pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu podłogi olejem lub woskiem.

Alternatywnym sposobem upodobniania drewna krajowego do drewna egzotycznego jest zmiana jego barwy metodą odymiania(wędzenia). Szczególnie popularne jest to w przypadku parkietu dębowego. Metoda ta polega na poddawaniu drewna wędzeniu przez parę zawierającą amoniak (stąd też bierze się nieprzyjemny zapach związany z cyklinowaniem takiej powierzchni). Takie odymianie powoduje ściemnienie cienkiej wierzchniej warstwy drewna. Amoniak niestety podczas wygładzania podłóg wydziela dość nieprzyjemny zapach.

Podczas barwienia parkietu można na dwa sposoby zabezpieczyć powierzchnię przed ścieraniem. Pierwszym jest mieszanie pigmentu z olejami naturalnymi. Niestety podłoga w miejscach intensywnie użytkowanych straci wtedy z czasem swój kolor. Należy więc o tym poinformować ewentualnego inwestora, oraz przygotować go na okresowe renowacje. Drugim sposobem jest barwienie po cyklinowaniu parkietu impregnatami, a następnie lakierowanie po 48h-72h chemią odpowiednią do tego typu wykończeń. Powierzchnia barwiona wtedy nie będzie ulegała wytarciu. Uprzednio warto się jednak zapoznać z kosztem chemii i ewentualnej robocizny. Ze względu na pracochłonność, a przede wszystkim czasochłonność koszt takiej usługi oraz materiałów jest duży, często porównywalny z drewnem egzotycznym o pożądanej barwie.

w skład naszych podstawowych usług wchodzą:

Układanie parkietów

Cyklinowanie (Białystok) Renowacja parkietów i podłóg z drewna.

Każda z naszych usług objęta jest również darmowym, fachowym doradztwem z zakresu konserwacji parkietów oraz pielęgnacji podłóg drewnianych.

Wiemy, że każdy klient zasługuje na indywidualne traktowanie, dlatego do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym profesjonalizmem, oferując usługi dopasowane odpowiednio do Państwa potrzeb.
Podczas rozmowy z klientem, jesteśmy w stanie określić Państwa wymagania i wyszukać rozwiązania, które Państwa usatysfakcjonują.

oferta naszej firmy obejmuje takie prace, jak:

 • układanie nowych podłóg oraz ich bezpyłowe cyklinowanie podłogi (Białystok) - deska, parkiet, lamparkiet, deska barlinecka, mozaika
 • bezpyłowe cyklinowanie podłóg używanych przy wykorzystaniu maszyn firmy Lagler
 • montaż cokołów przypodłogowych oraz listew
 • wypełnianie ubytków w parkietach
 • lakierowanie, bejcowanie, olejowanie, szlifowanie, polerowanie
 • woskowanie parkietów oraz pozostałych powierzchni drewnianych
 • renowacja schodów wraz z cyklinowaniem
 • określanie poziomu wilgotności podłoża
 • przekładanie parkietów
 • kompleksowe doradztwo z zakresu środków pielęgnujących parkiety oraz cyklinowania.

Uwaga! Podejmujemy się również innych, bardziej nietypowych prac z zakresu renowacji powierzchni drewnianych, czy parkietów. W skład naszej ekipy wchodzą doświadczeni rzemieślnicy, parkieciarze oraz cykliniarze.

Bogactwo naszej oferty sprawia, że możemy zarówno dokonać montażu nowych desek podłogowych, jak i cyklinować oraz zabezpieczać przed uszkodzeniami podłogi będące już w użytku.

Oferując Państwu cyklinowanie parkietu (Białystok), nie możemy sobie pozwolić na to, aby nie być na bieżąco z nowinkami w naszej branży.

Z tej przyczyny, nieustannie poszerzamy swoje horyzonty myślowe, uczestnicząc w szkoleniach, których głównymi organizatorami są najlepsze firmy produkujące podłogi drewniane.

W swojej codziennej pracy korzystamy z drewna krajowego, jak również egzotycznego, a do obróbki stosujemy nowoczesny sprzęt szlifujący i cyklinujący oraz doskonałą chemię budowlaną.

Nie zapominamy również o ekologii.

Do wykończenia oraz ścierania wykorzystujemy głównie materiały ekologiczne takich firm, jak np.: Pallmann, Bona, Deva, Slc KeraKoll, Sia, Hartzlack, Norton, Berger Seidle.

Dzięki długoletniemu doświadczeniu możemy doradzić klientowi rozwiązania z wykorzystaniem materiałów na każdą kieszeń. Istnieje możliwość wynegocjowania atrakcyjnych rabatów na określony asortyment.

Działalność naszej firmy odbywa się na terenie województwa mazowieckiego (Białystok i jej okolice).

Część z naszych przedsięwzięć można obejrzeć tu: Cyklinowanie Białystok.

zachęcamy wszystkich z państwa do skorzystania z naszego doradztwa w zakresie:

 • układania parkietów
 • cyklinowanie podłóg (Białystok)
 • lakierowania, bejcowania, olejowania oraz woskowania
 • restaurowania schodów i ich cyklinowania
 • doboru środków do ochrony parkietów
 • maszyn do cyklinowania (używamy cykliniarek wiodących producentów, takich jak: Lagler, Taski i Festool)
 • konserwacji wymagających powierzchni drewnianych.