Zbadanie wilgotności podłoża to jedna z ważniejszych czynności, którą wykonuje się przed montażem parkietu. Posadzka powinna być odporna i stabilna, by wytrzymywać różnice napięć powstających w drewnie, zmiany wilgotności oraz temperatury powietrza. Długotrwałość oraz elegancja położonego parkietu w dużej mierze zależy od sposobu przygotowania podłoża, a na to wpływa rzecz jasna jego wilgotność.

Przed ułożeniem parkietu bardzo ważnym zadaniem jest ocena stabilności i wilgotności podkładu. Trzeba wprowadzić w życie odpowiednie metody i urządzenia do oceny wilgotności, aby badanie było miarodajne.

Najczęściej wykorzystuje się trzy metody pomiaru wilgotności posadzki:

1. Elektroniczna – w trakcie badania wykorzystuje się gotowe urządzenia. Jest to sprawna metoda polegająca na przyłożeniu do powierzchni podłogi. Dobrze nadaje się do wstępnej oceny wilgotności podłoża i zlokalizowania wilgotnych miejsc. Niemniej nie sprawdzi się celnie, gdy występuje mnoga ilość zbrojeń w podłożu.
2. Grawimetryczna – czyli suszarkowo-wagowa – jest to bardzo dokładny sposób pomiaru, wykonywany tylko w warunkach laboratoryjnych. Dozwolona wilgotność mierzona tą metodą to dla podłoży cementowo-betonowych to 3%, a dla anhydrytowych oraz gipsowych to 1,5%.
3. Karbidowa – CM to jedna z najpopularniejszych metod przeprowadzenia pomiaru wilgotności podłoża. Proces ten czerpie z wiedzy o rozpadzie karbidu w wodzie. Dzięki temu powstaje acetylen, który powoduje wzrost ciśnienia w pojemniku. Pomiar wilgotności można zinterpretować z manometru, który sygnalizuje wysokość ciśnienia w pojemniku oraz w tabelach.

Metoda CM – czym mierzyć?
Do zbadania wilgotności fundamentu tym sposobem używamy higrometra CM.

Badanie wilgotności podłoża metodą CM
Higrometr CM wykorzystuje karbid oraz procesu rozkładu węglika wapiennego, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Uzyskaną, pokruszoną próbkę podłoża po zważeniu należy umieścić w specjalnej butli ciśnieniowej. Następnie dodajemy do niej węgliki i korzystając z profesjonalnych, stalowych kul precyzyjnie zamykamy i wstrząsamy przez kilka minut. Po 15 minutach można odczytać wynik na manometrze. Rezultat należy porównać z tabelami określającymi dopuszczalną zawartość wilgoci w zależności od rodzaju podłoża. Ostatnią czynnością jest spinanie protokołu i podpisanie się stron zainteresowanych.

w skład naszych podstawowych usług wchodzą:

Układanie parkietów

Cyklinowanie (Białystok) Renowacja parkietów i podłóg z drewna.

Każda z naszych usług objęta jest również darmowym, fachowym doradztwem z zakresu konserwacji parkietów oraz pielęgnacji podłóg drewnianych.

Wiemy, że każdy klient zasługuje na indywidualne traktowanie, dlatego do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym profesjonalizmem, oferując usługi dopasowane odpowiednio do Państwa potrzeb.
Podczas rozmowy z klientem, jesteśmy w stanie określić Państwa wymagania i wyszukać rozwiązania, które Państwa usatysfakcjonują.

oferta naszej firmy obejmuje takie prace, jak:

 • układanie nowych podłóg oraz ich bezpyłowe cyklinowanie podłogi (Białystok) - deska, parkiet, lamparkiet, deska barlinecka, mozaika
 • bezpyłowe cyklinowanie podłóg używanych przy wykorzystaniu maszyn firmy Lagler
 • montaż cokołów przypodłogowych oraz listew
 • wypełnianie ubytków w parkietach
 • lakierowanie, bejcowanie, olejowanie, szlifowanie, polerowanie
 • woskowanie parkietów oraz pozostałych powierzchni drewnianych
 • renowacja schodów wraz z cyklinowaniem
 • określanie poziomu wilgotności podłoża
 • przekładanie parkietów
 • kompleksowe doradztwo z zakresu środków pielęgnujących parkiety oraz cyklinowania.

Uwaga! Podejmujemy się również innych, bardziej nietypowych prac z zakresu renowacji powierzchni drewnianych, czy parkietów. W skład naszej ekipy wchodzą doświadczeni rzemieślnicy, parkieciarze oraz cykliniarze.

Bogactwo naszej oferty sprawia, że możemy zarówno dokonać montażu nowych desek podłogowych, jak i cyklinować oraz zabezpieczać przed uszkodzeniami podłogi będące już w użytku.

Oferując Państwu cyklinowanie parkietu (Białystok), nie możemy sobie pozwolić na to, aby nie być na bieżąco z nowinkami w naszej branży.

Z tej przyczyny, nieustannie poszerzamy swoje horyzonty myślowe, uczestnicząc w szkoleniach, których głównymi organizatorami są najlepsze firmy produkujące podłogi drewniane.

W swojej codziennej pracy korzystamy z drewna krajowego, jak również egzotycznego, a do obróbki stosujemy nowoczesny sprzęt szlifujący i cyklinujący oraz doskonałą chemię budowlaną.

Nie zapominamy również o ekologii.

Do wykończenia oraz ścierania wykorzystujemy głównie materiały ekologiczne takich firm, jak np.: Pallmann, Bona, Deva, Slc KeraKoll, Sia, Hartzlack, Norton, Berger Seidle.

Dzięki długoletniemu doświadczeniu możemy doradzić klientowi rozwiązania z wykorzystaniem materiałów na każdą kieszeń. Istnieje możliwość wynegocjowania atrakcyjnych rabatów na określony asortyment.

Działalność naszej firmy odbywa się na terenie województwa mazowieckiego (Białystok i jej okolice).

Część z naszych przedsięwzięć można obejrzeć tu: Cyklinowanie Białystok.

zachęcamy wszystkich z państwa do skorzystania z naszego doradztwa w zakresie:

 • układania parkietów
 • cyklinowanie podłóg (Białystok)
 • lakierowania, bejcowania, olejowania oraz woskowania
 • restaurowania schodów i ich cyklinowania
 • doboru środków do ochrony parkietów
 • maszyn do cyklinowania (używamy cykliniarek wiodących producentów, takich jak: Lagler, Taski i Festool)
 • konserwacji wymagających powierzchni drewnianych.