Grzyb w drewnie niesie ze sobą największe ryzyko uszkodzenia jego struktury. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi grzyba jest wilgotność drewna powyżej 20%. Rozwój zaczyna się z zarodników, obecnych w otoczeniu, które podatny grunt do wzrostu znajdują na mokrej powierzchni drewna. Grzyb rownież chętnie rozwija się wewnątrz drewna – w jego spękaniach, w postaci puszystych nalotów podobnych do waty. Grzyby podczas wzrostu niszczą strukturę drewna, trawiąc celulozę oraz ligninę. W sprzyjających warunkach, grzyb wydaje na świat owocniki zawierające zarodniki. Najpopularniejszymi gatunkami grzyba, szkodzącymi podłogom, są: grzyb piwniczny, grzyb domowy biały oraz grzyb domowy właściwy.

Grzyb piwniczny – Grzybnia krótkowełnista, biała lub żółta, dojrzała brązowa lub czarna. Sznury cienkie, nitkowate, czarne, tworzące siateczkę, drobniejsze od grzyba domowego właściwego. Owocniki oliwkowo-brunatne, o gładniej brodawkowatej powłoczce. Najchętniej rozwija się w temperaturze 18-23 st oraz wilgotności 45-60%.

Grzyb domowy biały – Grzybnia śnieżnobiała, puszysta. Sznury okrągłe białe, giętkie, węższe i krótsze od sznurów grzyba domowego właściwego. Owocniki białe lub kremowe o skórzastej powłoce, pokryte drobnymi otworkami rureczek. Chętnie rozwija się w temperaturze 27-29 stopni i wilgotności 30-50%.

Grzyb domowy właściwy – Grzybnia biała, szara, puszysta, watowata, tworząca płyty. Sznury płaskie, białe lub szare, dość łamliwe. Owocniki brunatne z białymi krawędziami, talerzowate, pokryte fałdkami i brodawkami oraz kroplami wilgoci. Najkorzystniejszym przedziałem wilgotności dla tego gatunku grzyba to 15-40%, a temperatura 18-23 stopnie.

Odrębnym gatunkiem grzybów, o mniejszej szkodliwości dla podłóg jest grzyb pleśniowy. Nie ingeruje w strukturę drewna, powodując jedynie zmianę jego wyglądu. Rozwój jego jest związany z wilgocią, i likwidacja nalotów powinna być poprzedzona osuszeniem pomieszczeń. Ten gatunek grzyba jest odporny na środki grzybobójcze.

Grzyby wywołujące siniznę drewna. Wywołują niemożliwe do usunięcia przebarwienia struktury drewna, o kolorach od szarych do czarnych. Jako że bytują głównie w bielu, nie wywołują dużych ubytków twardości drewna.

Bakterie gnilne, osadzają się w miejscach mocno zainfekowanych grzybniami. Powodują gnicie i naturalny rozpad drzewa.

Owady – Najczęściej występującymi owadami niszczącymi drewno w Polsce jest kołatek, spuszczel oraz miazgowiec. Rozwój owadów zaczyna się od jaj złożonych przez samicę w drewnie. Wylęgające się larwy odżywiają się substancjami drewna, uszkadzając jego strukturę. Po przepoczwarzeniu, owad dorosły wgryza się w powierzchnię drewna. Spuszczel najchętniej przebywa w wilgotności 14-31% i temperaturze 22-31 stopni, dla kołatka to 25-30% i 22-25 stopni, natomiast miazgowiec 15-16% i 27-29 stopni.

Sposoby walki z zagrzybieniem podlogi.

Pierwszymi objawami obecności grzyba w podłodze są jej nienaturalne uginanie się oraz specyficzny zapach. Na powierzchni podłog mogą pojawić się sporadyczne wykwity.

Przed przystąpieniem do remontu starej podłogi przeprowadzamy kontrolę jej stanu, tj po demontażu oglądamy legary, podkłady. Ustalamy przyczynę zawilgocenia konstrukcji. Przyczyny mogą być różne – przemarzanie stropu lub ściany zewnętrznej, kondensacja pary wodnej w przestrzeni przypodłogowej, techniczne defekty instalacji, niewłaściwe użytkowanie podłogi, np zmywanie jej wodą. Rozwój grzyba na podłodze może być też spowodowany jego obecnością w fundamencie i dolnym pasie konstrukcji budynku.

Po stwierdzeniu przyczyny zawilgocenia podłogi, staramy się ją usunąć. Następnie dobierając odpowiednią metodę i środki chemiczne, lub z pomocą wyspecjalizowanej ekipy odgrzybiamy zainfekowane elementy. Ekspertyzę stanu podłogi poszerzamy o stan konstrukcji, instalacji i izolacji. Jako że przekracza to kompetencje parkieciarza, odwołujemy się do oceny specjalisty.

Jeśli wiemy, co jest powodem miejscowego zawilgocenia, a zainfekowany jest jedynie mały fragment podłogi i nie ma śladów przerzutów, wówczas usuwamy zniszczone miejsca. Preparatami grzybobójczymi impregnujemy okoliczne elementy. Osuszamy pomieszczenia. Brakujące fragmenty konstrukcyjne podłogi uzupełniamy nowym drewnem, o ile to możliwe zaimpregowanym.

w skład naszych podstawowych usług wchodzą:

Układanie parkietów

Cyklinowanie (Białystok) Renowacja parkietów i podłóg z drewna.

Każda z naszych usług objęta jest również darmowym, fachowym doradztwem z zakresu konserwacji parkietów oraz pielęgnacji podłóg drewnianych.

Wiemy, że każdy klient zasługuje na indywidualne traktowanie, dlatego do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym profesjonalizmem, oferując usługi dopasowane odpowiednio do Państwa potrzeb.
Podczas rozmowy z klientem, jesteśmy w stanie określić Państwa wymagania i wyszukać rozwiązania, które Państwa usatysfakcjonują.

oferta naszej firmy obejmuje takie prace, jak:

  • układanie nowych podłóg oraz ich bezpyłowe cyklinowanie podłogi (Białystok) - deska, parkiet, lamparkiet, deska barlinecka, mozaika
  • bezpyłowe cyklinowanie podłóg używanych przy wykorzystaniu maszyn firmy Lagler
  • montaż cokołów przypodłogowych oraz listew
  • wypełnianie ubytków w parkietach
  • lakierowanie, bejcowanie, olejowanie, szlifowanie, polerowanie
  • woskowanie parkietów oraz pozostałych powierzchni drewnianych
  • renowacja schodów wraz z cyklinowaniem
  • określanie poziomu wilgotności podłoża
  • przekładanie parkietów
  • kompleksowe doradztwo z zakresu środków pielęgnujących parkiety oraz cyklinowania.

Uwaga! Podejmujemy się również innych, bardziej nietypowych prac z zakresu renowacji powierzchni drewnianych, czy parkietów. W skład naszej ekipy wchodzą doświadczeni rzemieślnicy, parkieciarze oraz cykliniarze.

Bogactwo naszej oferty sprawia, że możemy zarówno dokonać montażu nowych desek podłogowych, jak i cyklinować oraz zabezpieczać przed uszkodzeniami podłogi będące już w użytku.

Oferując Państwu cyklinowanie parkietu (Białystok), nie możemy sobie pozwolić na to, aby nie być na bieżąco z nowinkami w naszej branży.

Z tej przyczyny, nieustannie poszerzamy swoje horyzonty myślowe, uczestnicząc w szkoleniach, których głównymi organizatorami są najlepsze firmy produkujące podłogi drewniane.

W swojej codziennej pracy korzystamy z drewna krajowego, jak również egzotycznego, a do obróbki stosujemy nowoczesny sprzęt szlifujący i cyklinujący oraz doskonałą chemię budowlaną.

Nie zapominamy również o ekologii.

Do wykończenia oraz ścierania wykorzystujemy głównie materiały ekologiczne takich firm, jak np.: Pallmann, Bona, Deva, Slc KeraKoll, Sia, Hartzlack, Norton, Berger Seidle.

Dzięki długoletniemu doświadczeniu możemy doradzić klientowi rozwiązania z wykorzystaniem materiałów na każdą kieszeń. Istnieje możliwość wynegocjowania atrakcyjnych rabatów na określony asortyment.

Działalność naszej firmy odbywa się na terenie województwa mazowieckiego (Białystok i jej okolice).

Część z naszych przedsięwzięć można obejrzeć tu: Cyklinowanie Białystok.

zachęcamy wszystkich z państwa do skorzystania z naszego doradztwa w zakresie:

  • układania parkietów
  • cyklinowanie podłóg (Białystok)
  • lakierowania, bejcowania, olejowania oraz woskowania
  • restaurowania schodów i ich cyklinowania
  • doboru środków do ochrony parkietów
  • maszyn do cyklinowania (używamy cykliniarek wiodących producentów, takich jak: Lagler, Taski i Festool)
  • konserwacji wymagających powierzchni drewnianych.