Wybór parkietu do mieszkania to nie tylko wybór jego koloru, dopasowanego do reszty mebli w pomieszczeniu. To także wybór parkietu określonej klasy, co bywa znacznie bardziej skomplikowane, niż barwa. Owszem, wersji kolorystycznych jest mnóstwo, a klas jedynie trzy, lecz to one potrafią sprawić problem, głównie z uwagi, że nie każdy wie, co oznaczają. Nie każdy także zdaje sobie sprawę, że nie ignorowanie ich jest niezbędne, aby mieć w domu parkiet, który będzie dopasowany do funkcji danego pomieszczenia. Można wyróżnić trzy klasy parkietu oznaczone cyframi arabskimi I, II, III.

Mają one również swoje dodatkowe nazwy i tak klasa I to „selekt”, klasa II to „natur”, natomiast klasa III to „rustik”. Nie są to słowa przypisane przypadkowo, gdyż każde ze wspomnianych określeń jest związane z charakterystycznymi cechami parkietu: kolorem, sękami, usłojeniem. Wbrew pozorom rodzaj klasy nie odnosi się do różnic technicznych, ponieważ te wartości są takie same w każdej z nich. Skoro nazwy są już przypisane do konkretnych klas, warto poznać czym charakteryzuje się każda z nich.

Klasa I, czyli selekt wiąże się z najbardziej naturalnymi słojami widocznymi na drewnianych deskach. Charakterystyczna jest także kolorystyka, która jest całkowicie jednolicona w przeciwieństwie do innych klas. Nie dopuszcza się w jej przypadku domieszek białego koloru ani innych wad kolorystycznych, chociaż dopuszczalne jest – jedynie w 2% – pojawienie się na deskach deszczułek o niskiej jakości w porównaniu do reszty.

Poza rzadko zanotowanymi defektami postaci przypadkowych słojów klasa I składa się przede wszystkim ze zdrowych sęków. Jednocześnie w przypadku tej klasy nie mogą pojawić się żadne pęknięcia powierzchniowe ani piorunowe. Deska powinna być całkowicie jednolita i gładka, pęknięcia zaburzyłyby tę harmonię.

Klasa II, czyli natur lub natural, w przeciwieństwie do pierwszej nie jest aż tak jednolita kolorystyczne. Dopuszczalne są przebarwienia na drewnie, lecz jedynie jeśli są wynikiem naturalnych procesów. Tak, jak w przypadku klasy I nie dopuszcza się pojawienia się na deskach parkietu białych przebarwień. Jednak same deski mogą być już bardziej różnorodne, nie są aż tak jednolite, jak „selekt”. Dodatkowo poza delikatnie zróżnicowaną barwą mogą pojawić się także słoje. Nie powinny być wielkie. Przy tym klasa II dopuszcza istnienie w deskach małych sęków, w niewielkiej ilości oraz koniecznie zdrowych, które nie będą zaburzały urody parkietu.

Klasa III, czyli rustik jest najbardziej zróżnicowana pod względem kolorystycznym oraz ilości słoi. Jest ich więcej oraz są różnorodne, nie dba się w tym przypadku o to, aby występowały tylko w określonej ilości i kształcie. To samo dotyczy kolorów, gdyż kolorystyka klasy III jest bardzo żywa i różnorodna, zarówno w wersji jasnej oraz ciemnej. W przeciwieństwie do pozostałych dwóch klas w jej przypadki mogą pojawić się na deskach białe elementy, choć nie powinno być ich za wiele.

w skład naszych podstawowych usług wchodzą:

Układanie parkietów

Cyklinowanie (Białystok) Renowacja parkietów i podłóg z drewna.

Każda z naszych usług objęta jest również darmowym, fachowym doradztwem z zakresu konserwacji parkietów oraz pielęgnacji podłóg drewnianych.

Wiemy, że każdy klient zasługuje na indywidualne traktowanie, dlatego do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym profesjonalizmem, oferując usługi dopasowane odpowiednio do Państwa potrzeb.
Podczas rozmowy z klientem, jesteśmy w stanie określić Państwa wymagania i wyszukać rozwiązania, które Państwa usatysfakcjonują.

oferta naszej firmy obejmuje takie prace, jak:

 • układanie nowych podłóg oraz ich bezpyłowe cyklinowanie podłogi (Białystok) - deska, parkiet, lamparkiet, deska barlinecka, mozaika
 • bezpyłowe cyklinowanie podłóg używanych przy wykorzystaniu maszyn firmy Lagler
 • montaż cokołów przypodłogowych oraz listew
 • wypełnianie ubytków w parkietach
 • lakierowanie, bejcowanie, olejowanie, szlifowanie, polerowanie
 • woskowanie parkietów oraz pozostałych powierzchni drewnianych
 • renowacja schodów wraz z cyklinowaniem
 • określanie poziomu wilgotności podłoża
 • przekładanie parkietów
 • kompleksowe doradztwo z zakresu środków pielęgnujących parkiety oraz cyklinowania.

Uwaga! Podejmujemy się również innych, bardziej nietypowych prac z zakresu renowacji powierzchni drewnianych, czy parkietów. W skład naszej ekipy wchodzą doświadczeni rzemieślnicy, parkieciarze oraz cykliniarze.

Bogactwo naszej oferty sprawia, że możemy zarówno dokonać montażu nowych desek podłogowych, jak i cyklinować oraz zabezpieczać przed uszkodzeniami podłogi będące już w użytku.

Oferując Państwu cyklinowanie parkietu (Białystok), nie możemy sobie pozwolić na to, aby nie być na bieżąco z nowinkami w naszej branży.

Z tej przyczyny, nieustannie poszerzamy swoje horyzonty myślowe, uczestnicząc w szkoleniach, których głównymi organizatorami są najlepsze firmy produkujące podłogi drewniane.

W swojej codziennej pracy korzystamy z drewna krajowego, jak również egzotycznego, a do obróbki stosujemy nowoczesny sprzęt szlifujący i cyklinujący oraz doskonałą chemię budowlaną.

Nie zapominamy również o ekologii.

Do wykończenia oraz ścierania wykorzystujemy głównie materiały ekologiczne takich firm, jak np.: Pallmann, Bona, Deva, Slc KeraKoll, Sia, Hartzlack, Norton, Berger Seidle.

Dzięki długoletniemu doświadczeniu możemy doradzić klientowi rozwiązania z wykorzystaniem materiałów na każdą kieszeń. Istnieje możliwość wynegocjowania atrakcyjnych rabatów na określony asortyment.

Działalność naszej firmy odbywa się na terenie województwa mazowieckiego (Białystok i jej okolice).

Część z naszych przedsięwzięć można obejrzeć tu: Cyklinowanie Białystok.

zachęcamy wszystkich z państwa do skorzystania z naszego doradztwa w zakresie:

 • układania parkietów
 • cyklinowanie podłóg (Białystok)
 • lakierowania, bejcowania, olejowania oraz woskowania
 • restaurowania schodów i ich cyklinowania
 • doboru środków do ochrony parkietów
 • maszyn do cyklinowania (używamy cykliniarek wiodących producentów, takich jak: Lagler, Taski i Festool)
 • konserwacji wymagających powierzchni drewnianych.