Cyklinowanie - porady

Technika cyklinowania - sposoby szlifu drewna

Cyklinowanie powierzchni podłogi drewnianej ma za zadanie wyrównanie jej, nadając jej cechy płaszczyzny poprzez usunięcie niewielkich nadwyżek materiału posadzki, mieszczących sie w zakresie dopuszczalnych tolerancji grubości. Jako, że mogą być to jedynie małe występy materiału, a dawka ich usunięcia precyzyjna, stosujemy do tego technikę cyklinowania (szlifowania). Nie może być ona użyta do usuwania nierówności, wynikających z usterek powierzchni posadzki. Z tego powodu tak wielkie znaczenie dla jakości podłogi ma sposób i dokładność przygodowania podkładu.

 

Grzyby, bakterie i owady, czyli o tym, co szkodzi drewnu.

Grzyb w drewnie niesie ze sobą największe ryzyko uszkodzenia jego struktury. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi grzyba jest wilgotność drewna powyżej 20%. Rozwój zaczyna się z zarodników, obecnych w otoczeniu, które podatny grunt do wzrostu znajdują na mokrej powierzchni drewna. Grzyb rownież chętnie rozwija się wewnątrz drewna - w jego spękaniach, w postaci puszystych nalotów podobnych do waty. Najpopularniejszymi gatunkami grzyba, szkodzącymi podłogom, są: grzyb piwniczny, grzyb domowy biały oraz grzyb domowy właściwy.

 

Szczeliny w parkiecie a zjawisko skurczu drewna.

Jakie są powody szczelinowania parkietu, jego pofalowania, lub w ekstremalnych przypadkach zrywania kontaktu z podłożem? W tym dziale opiszemy zjawisko skurczu drewna, a więc sposób, w jaki zmienia swój wymiar. Drewno o wysokiej i niskiej stabilności, a wiec różne gatunki liściaste, iglaste oraz egzotyczne. Co wybrać przed cyklinowaniem, układając parkiet lub deskę? Jak odpowiednio dobrać rozmiar elementów, aby uniknąć kłopotów przy użytkowaniu? Czy stosunek jego długości, szerokości i grubości jest ważny? Powody szczelinowania parkietu oraz zmiany jego wymiarów.

 

Cyklinowanie parkietów gotowych, czyli renowacja podłóg fabrycznych

Co robić, gdy nasza piękna podłoga, ułożona z gotowych elementów zaczyna się zużywać? Czy da się taką podłogę cyklinować? Wśród aktualnie układanych podłóg drewnianych coraz większy odsetek stanowią podłogi gotowe, a więc te lakierowane, bądź olejowane fabrycznie. Jak więc naprawić powłokę lakieru podczas normalnego zużycia? Różnice pomiędzy podłogą wykończoną rzemieślniczo przez cykliniarza, a podłogą lakierowaną w fabryce powinny zmusić nas do głębszego zastanowienia przed wyborem chemii do wykończenia tego typu podłogi, oraz samego sposobu wykonania renowacji

 

Szlifowanie międzywarstwowe lakierowanych posadzek

Pierwszym krokiem zabezpieczenia lakierem wycyklinowanej podłogi jest naniesienie na parkiet środka gruntującego. Środek ten, wsiąkając w drewno, powoduje podniesienie się tzw. "włosów". Oznacza to że z powierzchni drewna będą wystawały jego małe końcówki, a powierzchnia będzie w pewnym stopniu szorstka. Przy okazji zwykle podczas nanoszenia gruntu przedostaje się do podkładu sporo nieczystości z powierzchni, które wtapiają się w podkład. Jak zniwelować ten efekt, by cyklinowane i polakierowane powierzchnie były gładkie?

 

Ługowanie cyklinowanej podłogi

Ługowanie podłogi jest to wytrawianie chemiczne powierzchni drewnianej, pozwalające zachować jego jasny kolor. Ubocznym i często oczekiwanym efektem jest również postarzanie drewna oraz uwidocznienie jego usłojenia. Jak prawidłowo ługować świeżo cyklinowaną powierzchnię? Jakich efektów można się spodziewać nanosząc różne ługi? Krótko na temat alternatywnych sposobów barwienia i postarzania podłogi.

 

Cyklinowanie parkietu instrukcja krok po kroku

Cyklinowanie krok po kroku, czyli szlifowanie podłogi papierami ściernymi o różnych gradacjach. Z jakimi przeszkodami będziemy musieli się zmierzyć cyklinując parkiet samodzielnie. Cyklinowanie parkietów starych i nowych. Sposoby szlifu podłogi, cyklinowanie narożników i polerowanie końcowe. Maszyny parkieciarskie oraz utrzymanie ich w należytym stanie. Kilka porad jak sprawić, by wykonana podłoga długo cieszyła oko.

 

Cykliniarki, czyli maszyny wykonujące cyklinowanie

Maszyny wykonujące cyklinowanie, a więc cykliniarki, rantówki i polerki. Co warto wiedzieć na ich temat i jak z nich korzystać. Krótki opis wybranych modeli maszyn do cyklinowania na przykładach firmy Lagler. Rodzaje taśm ściernych, krążków, siatek i padów. Stan cykliniarki a jakość cyklinowania. Vademecum początkującego cykliniarza, a więc co służy do czego i w jakiej kolejności.

 

Parkiety egzotyczne - Afryka, Azja lub Ameryka na Twojej podłodze.

Krótki opis gatunków drewna egzotycznego. Lapacho, Badi , Teak i inne - bogactwo kolorystyki, właściwości i wymiarów. Parkiety z drewna egzotycznego stanowią miłą alternatywę gatunków krajowych, nie ustępując im właściwościami, a czasem też ceną. Gdzie warto je stosować, jak cyklinować i układać? Cyklinowanie egzotyków wg fachowców.

 

Użytkowanie parkietu, czyli porady cykliniarza

Porady dotyczące użytkowania gotowego, cyklinowaniego i lakierowane bądź olejwanego parkietu. Polecane środki czyszczące, odnawiające, sposoby renowacji podłóg bez cyklinowania. Stabilność drewna i jego zmiany wymiarowe. Optymalne temperatury i wilgotność w pomieszczeniach. Ogólne rady opóźniające następne cyklinowanie i lakierowanie lub olejowanie parkietu.

 

Parkiet a ogrzewanie podłogowe - różne rozwiązania przy ogrzewaniu podłogowym

Krótko o ogrzewaniu podłogowym, gatunkach drewna odpowiednich do takich celów oraz alternatywach parkietu litego. Parkiety warstwowe i ich właściwości. Straty termiczne. Montaż parkietu oraz użytkowanie ogrzewania podłogowego.

 

Cyklinowanie i bezpieczeństwo pracy

Cyklinowanie i związane z tym niebezpieczeństwa. Prawidłowe szlifowanie parkietu maszynami taśmowymi. Ochrona słuchu i dróg oddechowych przez parkieciarzy. Prawidłowy montaż cykliniarki oraz przygotowanie do cyklinowania na podstawie szlifierki Lagler Hummel. Utylizacja pyłu szlifierskiego. Wskazówki dotyczące bezpiecznego cyklinowania różnymi maszynami szlifierskimi. Wymiana pasów ściernych w szlifierkach taśmowych.

 

Układanie parkietu przed cyklinowaniem - poszczególne etapy

ABC układania parkietu - a więc pomiary i montaż. Rodzaje gruntów i klejów. Długość czasu pomiędzy układaniem a cyklinowaniem - aklimatyzacja podłogi. Sezonownie parkietu i desek tarasowych. Rodzaje i wzory parkietu, a więc wrażenia optyczne - wydłużanie i skracanie pomieszczenia. Pęcznienie, rozsychanie i odkształcenia. Prawidłowe układanie desek tarasowych.

 

Cyklinowanie starego parkietu

Stary parkiet jak nowy - odnawianie parkietu, cyklinowanie, lakierowanie lub olejowanie. Podstawową zaletą parkietu jest możliwość jego okresowego odnowienia przez cyklinowanie. Praktycznie nie ma granicy wieku podłogi która nie pozwala już na jej cyklinowanie - często bardzo starym parkietom da się przywrócić ich pierwotny blask, co pozwala na nowo cieszyć się jego wspaniałym wyglądem.

 

Oleje - nie tylko do drewna egzotycznego

Oleje, woski, i ich właściwości, a więc alternatywne formy ochrony parkietu. Wady i zalety. Bogactwo kolorów i właściwości, a zarazem mniej widoczne uszkodzenia. Pragniesz naturalnego wyglądu drewna z wyraźną strukturą słojów? Cyklinowanie podłogi pod olej, nakładanie oleju, miejscowe naprawy oraz okresowe renowacje.

 

Lakiery - cyklinowanie, i co dalej?

Krótko o trwałości parkietu i zabezpieczaniu go profesjonalną chemią. Cyklinowanie, i co dalej? Rodzaje lakierów, lakiery starego typu i lakiery wodorozcieńczalne, wskazania i przeciwwskazania. Właściwości lakierów wodnych, ich zalety i wady. Kilka porad dotyczących chemii parkieciarskiej oraz wyboru odpowiedniej do danego gatunku drewna.

 

Zalety parkietu w porównaniu do innych rozwiązań

Dlaczego parkiet? Wiele osób urządzając mieszkanie waha się pomiędzy panelami a parkietem. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Zalety parkietu, a więc walory akustyczne, estetyczne, oraz możliwość okresowej renowacji (cyklinowania). Gdzie kłaść parkiet? Odpowiedni parkiet do danego pomieszczenia.

 

Rodzaje i wzory parkietu

Zanim ułożymy parkiet musimy dostosować go do posiadanych warunków - warto więc dowiedzieć się trochę o rodzajach i wzorach parkietu. Gatunki jasne i ciemne, pomieszczenia małe i duże, mijanka, jodełka i okrętówka - bogactwo wzorów i możliwości optycznego wydłużenia lub poszerzenia pomieszczenia. Różne efekty w zależności od sposobu cyklinowania drewna.

 

Czyszczenie i konserwacja parkietu po cyklinowaniu

Konserwacja parkietu ma na celu zabezpieczenie jego przed działaniem czynników mechanicznych, prowadzących do jego uszkodzenia. W jaki sposób zachować pierwotny wygląd i trwałość powierzchni lakierowanej bez potrzeby jej ponownego cyklinowania? Po jakim czasie od cyklinowania można czyścić podłogę? Kilka słów o warunkach użytkowania posadzki oraz o jej okresowej konserwacji.

 

Zmiany barwy parkietu

Barwienie parkietu po cyklinowaniu - sposoby i związane z tym problemy. Coraz większe zainteresowanie parkietami egzotycznymi wymusza na parkieciarzach umiejętność zmiany barwy cyklinowanej powierzchni. Krótko na temat upodobnienia parkietu do drewna egzotycznego. Impregnaty i chemia służąca do ich zabezpieczania. Sposoby nanoszenia i rozprowadzania bejc. Koszty barwienia parkietu i związana z tym opłacalność inwestycji.