Parkiet może być stosowany w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym, wymaga jednak określonych gatunków drewna np. dąb, jesion, jatoba, merbau, doussie. Gatunek drewna musi mało reagować na zmiany temperatury i wilgotności.
Najlepszym rozwiązaniem na parkiet pod ogrzewanie podłogowe jest jednak tak zwany parkiet warstwowy. Jest on o wiele cieńszy i straty ciepła są wtedy zminimalizowane. W przypadku finishparkietów często nie wymagane jest też cyklinowanie.
Podłogi można ułożyć w sposób pływający, lub z zastosowaniem klejów elastycznych dobrze reagujących na zmiany temperatury.
Tuż po położeniu posadzki należy stopniowo przyzwyczajać parkiet do podwyższonej temperatury, ogrzewając go etapami aż do temperatury roboczej.
Użytkowanie takiej podłogi wymaga wyczucia. Należy pamiętać, by ogrzewanie podłogowe włączać stopniowo, unikać gwałtownych skoków temperatury. Taka podłoga jest bardziej wrażliwa na wpływ wilgoci a w sezonie grzewczym mogą pojawiać się szczeliny, które latem zanikają. I przede wszystkim należy pamiętać, iż ze względu na opór cieplny jakie stawia drewno, temperatura którą chcemy otrzymać aby ocieplić omieszczenie jest wyższa niż w przypadku montażu posadzki ceramicznej czy kamiennej.